Za nás to nebylo, a taky jsme vyrostli!
- Lucie Pátá
- 19. 2. 2024
- Minut čtení: 1
Aktualizováno: 17. 5. 2024
Věta, kterou slýchám na můj vkus až moc často.
Stejně jako stížnosti na bolesti zad/hlavy/krční páteře, které mají mnohdy původ právě v dětství.

V minulosti bylo zvykem “pomáhat” dětem ve vývoji - vodit je za ruce, předčasně posazovat, dávat do chodítek, nosit svisle,… Ale až několik posledních generací si začíná uvědomovat, jaké následky právě tato “pomoc” měla.
Z hlediska psychomotorického vývoje dítěte je jeho první rok života naprosto klíčový. Během tohoto období se utváří základní stavební kameny motoriky a fixují se pohybové vzory, které si následně dítě přenáší do dospělosti.
Všichni máme geneticky zakódované pohybové vzory, které se v ideálním případě vybaví ve správný čas.
Pokud ale dítě správně nepodporujeme v jeho rozvoji, může použít náhradní motorický model (např. plazení místo lezení). Důvodem může být nesprávná manipulace, motivace k pohybům, na které dítě ještě není zralé, či nedostatek příležitostí k procvičení správných vzorců.
Líbí se Vám příspěvek?
Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení
a psychomotorickém vývoji miminek!
A jak tedy dětem pomoct?
Správnou manipulací, kterou k miminku přistupujeme 24/7, mu umožňujeme vnímat své tělo a získat kontrolu nad jeho polohou a pohybem.
Mít základní přehled o jednotlivých vývojových milnících dítěte. Protože pokud je rodič informovaný, může v případě vypozorovaných odchylek včas zakročit a navštívit odborníka.
Ano, všechny děti se naučí sedět, stát a chodit. Otázkou ale je, v jaké kvalitě. 🤔 Protože kvalita provedení prvních pohybů je přesně to, co hraje roli v pohybu bez bolesti v dospělosti.