top of page
Blog S láskou k prvním krůčkům

Vítejte na blogu

S láskou k prvním krůčkům

Jsem poradkyně psychomotorického vývoje, laktační poradkyně a instruktorka kojeneckých masáží.

Lucie Pátá

Mateřské mléko vs. kojenecká výživa

Aktualizováno: 17. 5. 2024

Mateřské mléko je považováno za ideální výživu pro kojence, ale liší se opravdu tak výrazně od kojenecké výživy? Je něco pravdy na myšlence, že mateřské mléko a umělá výživa jsou v dnešní době téměř stejné?


Kojící se miminko

Můžeme o kojenecké výživě říct, že je ''jako od maminky''?


Ne! Mateřské mléko a kojenecká výživa nejsou a pravděpodobně ani nikdy nebudou stejné, přestože výrobci tvrdí opak! Kromě toho, že mateřské mléko je pro dítě zdrojem jídla i pití s dokonalým poměrem sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů a minerálů, mateřské mléko je také živá látka, která se mění (stejně jako krev) s hormony, enzymy, živými buňkami, bílými krvinkami a protilátkami. 


Kdežto kojenecká výživa (umělé mléko) je zpracované směsné krmivo vyrobené v továrně na bázi kravského nebo kozího mléka či sóji s přídavkem rostlinných olejů, rybích a jednobuněčných olejů, vitamínů a minerálů. Oproti mateřskému mléku ale neobsahuje živou složku!


Každá dávka mateřského mléka (včetně všech jeho složek) je vždy čerstvě vyrobená z krve matky podle aktuálních potřeb dítěte (ať už kojence nebo batolete) a oproti kojenecké výživě obsahuje mnohem více látek a aktivních složek.


Přemýšleli jste někdy o tom, jaké složky obsahuje mateřské mléko? A dívali jste se někdy na složení kojenecké výživy?


Mateřské mléko vs. umělá výživa

Mateřské mléko není jen volbou životního stylu. Je velice důležité pro zdraví nejen dítěte, ale i kojící matky.


Některé přínosy mateřského mléka a kojení:

  • kojení pomáhá navázání citové vazby mezi matkou a dítětem;

  • výzkum zveřejněný v roce 2016 naznačuje, že děti výlučně kojené do 6 měsíců věku jsou méně náchylné k infekčním chorobám;

  • při kojení je větší šance, že dítě nepostihne Syndrom náhlého úmrtí kojence (tzv. SIDS);

  • kojení u dětí výrazně snižuje riziko průjmů, respiračních infekcí a zánětu středního ucha;

  • dlouhodobé kojení o třetinu snižuje pravděpodobnost vzniku cukrovky druhého typu;

  • výzkumy také ukazují, že dlouhodobé kojení zvyšuje inteligenční kvocient dětí (v průměru přibližně o 3 body);

  • oproti kojenecké výživě má kojení spoustu benefitů také pro matku, která má např. menší riziko vzniku rakoviny vaječníků, dělohy či prsu, autoimunitních onemocnění (např. revmatoidní artritida).


Je mateřské mléko po dosažení určitého věku ''vhodné''?


Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku s následným postupným zaváděním příkrmů a pokračování v kojení do 2 let věku dítěte, případně i déle.


Ráda bych tedy zdůraznila, že veškeré benefity mateřského mléka magicky nezmizí v momentě, kdy děťátko dosáhne batolecího věku! Stále totiž přetrvává mýtus, že X roční (nebo i X měsíční!) batolata nepotřebují mateřské mléko.


Pokud kojíte třeba roční, dvouleté nebo i tříleté dítě, i nadále mu poskytujete MNOHO vitamínů, minerálů, enzymů, antibakteriálních, antimikrobiálních, ale i antimykotických látek! A nezapomínejte - kojení není jen o hladu a žízni! 


Dopad na přírodu


Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký dopad má průmyslová výroba kojeneckých výživ na životní prostředí?


Kojení je nejenom ekonomické, ale i ekologické! Není potřeba nic než maminka a její prsa!


Kdežto výroba kojenecké výživy vyžaduje půdu pro chov a krmení mléčného skotu, zemědělskou půdu pro další přísady, továrny na zpracování, obrovské množství čisté vody, ... A u výroby kojenecké výživy to nekončí. Jsou potřeba i systémy pro přepravu těžkých paliv, plastové a kovové obaly, a dále také věci užitkové jako plastové lahve, savičky, sterilizační a ohřívací zařízení,... Prostě spousta odpadu.


Líbí se Vám příspěvek?

Přihlaste se k odběru dalších tipů a informací o kojení

a psychomotorickém vývoji miminek!


Uvádím rozdíly, nesoudím!


A na závěr ... existují i případy a situace, kdy opravdu není jiná možnost (např. zdravotní komplikace), než aby miminko dostalo kojeneckou výživu, přestože se maminka snaží kojit sebevíc. A proto chci uvést na pravou míru, že tyto maminky chápu, a naprosto nijak je nesoudím! Jen cítím potřebu uvést rozdíly mezi mateřským mlékem a kojeneckou výživu pro ty, kteří váhají nad tím, jestli má kojení smysl.


ZDROJE:

  1. Ballard, Olivia, and Ardythe L. Morrow. "Human milk composition: nutrients and bioactive factors." Pediatric Clinics 60.1 (2013): 49-74.

  2. Mosca, Fabio, and Maria Lorella Giannì. "Human milk: composition and health benefits." La Pediatria Medica e Chirurgica 39.2 (2017).

  3. Lind, Mads Vendelbo, et al. "Breastfeeding, breast milk composition, and growth outcomes." Recent Research in Nutrition and Growth 89 (2018): 63-77.

  4. Pannaraj, Pia S., et al. "Association between breast milk bacterial communities and establishment and development of the infant gut microbiome." JAMA pediatrics 171.7 (2017): 647-654.

  5. Victora, Cesar G., et al. "Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect." The lancet 387.10017 (2016): 475-490.

  6. World Health Organization, and UNICEF. Global strategy for infant and young child feeding. World Health Organization, 2003.

Líbil se Vám příspěvek? Sledujte mě na Instagramu!

bottom of page